A XIV. Vándorlegény Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves Pályázatra érkező pályamunkákat szakértő, a népművészet beható ismerőiként számon tartott zsűri értékelte, a szatmári 11 és 23 év közötti fiatalok munkáját pedig szerdán Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Szatmári Termék projekt kezdeményezője is díjazta.
A rendezvény helyszíne a Borókagyökér Egyesület székhelye, a Szejke Tanya volt, ami nem véletlen: a népi értékek őrzésének, elsajátításának fellegvárában tanulták ezek a fiatalok a bútorfestést, a fafaragást, a fazekasságot, a kosárfonást, a tojásírás, a nemezelést vagy a népviseletek készítését.
A díjazott fiataloknak jól felkészült mesterek adták át a tudást, akik a Bethlen Gábor Alap, a Csoóri Sándor Alap, illetve a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával tanulták meg különböző képzéseken, hogy hogyan lehet jó pedagógusként továbbadni a felhalmozott tudást.
A pályamunkák elbírálásakor a zsűri különös figyelmet fordított a régió népművészetére jellemző díszítő motívumok használatára, a természetes anyagok felhasználására és a hagyományos technikák alkalmazására.
„A hagyományos népi mesterségeket csak úgy lehet megmenteni az eltűnéstől, ha megismertetjük ezeket a fiatalokkal, akik az elért eredményeikért elismerést is kapnak. Mi a Szatmári Termék projekt elindításakor elhatároztuk, hogy bátorítani, támogatni fogunk minden olyan kezdeményezést, amely felhívja a figyelmet a hagyományos mesterségeket művelők munkájára, és népszerűsíteni fogjuk ezeket a mesterségeket a fiatalok körében. A Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület részéről ezért is díjaztuk ezeket a fiatalokat, hogy érezzék: az általuk végzett munkát nagyra értékeljük. A Szatmári Termék létrehozásával egy olyan közösség alakult ki, akiknek a munkáira büszkék lehetünk. Most pedig örömmel látjuk, hogy van utánpótlás, vannak fiatalok, akik elkötelezettek a hagyományos mesterségeink életben tartása iránt.”
A pályamunkák elbírálásakor szerzett kitűnő minősítéseknek köszönhetően a fiatal népi mesterek alkotásai több erdélyi városban lesznek megtekinthetők, a legjobb alkotók munkái pedig Debrecenben, a Vándorlegény Gyermek és Ifjúsági Népi Kézművesek Országos Kiállításán lesznek láthatók.
A Szatmár Vidékfejlesztéséért Egyesület ezúton is köszöni a Szatmári Termék védjegyhez tartozó helyi termelőknek, hogy segítettek az ajándékcsomagok összeállításában, ezzel is elismerve a fiatal alkotók munkáját és a most elért kitűnő eredményeket.